Çene Eklem Rahatsızlıklarında Botox Tedavisi

  1. Homepage
  2. Diş Sağlığı
  3. Çene Eklem Rahatsızlıklarında Botox Tedavisi
Çene Eklem Rahatsızlıklarında Botox Tedavisi

Çene Eklem Rahatsızlıklarında Botox Tedavisi

Geceleri uykuda dişlerini gıcırdatanların en büyük problemi sabahları çene ağrısı ile uyanmaları olarak biliniyor. Gün içinde ya da uykuda dişleri gıcırdatma sonucu oluşan ‘Çene Eklemi Rahatsızlığı’ ağzın kapanmasını sağlayan kaslarının bilinçsizce aşırı kasılması ile gün içerisinde çenede oluşan ağrı ile kendini gösteriyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniklerinde; diş sıkma problemi olan, yüz bölgesinde ağrı bulunan ve ağzını açmada sorun yaşayan hastalara Botoks enjeksiyonunun başarılı şekilde uygulanabiliyor. Botoks uygulanan hastaların ağrı seviyesinde belirgin düzeyde düşüş görülüyor. Botoks tedavisi kronik ağrıların 4 ile 6 ay arası ertelenmesini sağlıyor ancak bu süre zarfında kişiler diş sıkma alışkanlığını unutarak, bu hastalığın vermiş olduğu rahatsızlıktan da kurtulabiliyorlar.


STRES EN BÜYÜK ETKEN


Çene eklemi rahatsızlığı, kronik strese bağlı olarak uyku esnasında ya da gün içerisinde bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma veya gıcırdatma hareketidir ve dişlere hasar verdiği gibi çene eklemine de ciddi zararlar verir. Bu durum genç, orta yaşlı bireylerde ve kadınlarda daha sık görülebilir. Stres bu alışkanlığa neden olan en önemli etkenlerin başında gelmektedir ve aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak da bu alışkanlığı tetikler.


BAŞ, BOYUN VE ÇENE BÖLGESİNE DİKKAT


Hastalar genellikle baş, çene ve boyun bölgelerinde ağrı şikayeti ile diş hekimine başvururlar. Kimi hasta sabah kalkınca ağrı hissettiğini söylerken, kimi gün sonuna doğru ağrının başladığını belirtir. Çiğneme kaslarının kasılı kalması sonucu ağzın tam olarak açılmasında zorlanma diğer sık rastlanan bulgudur. Bu hastaların diş muayenesinde dişlerin çiğneyici yüzünde aşınma dikkat çekici olabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma uzun vadede çene eklemine aşırı yük binmesine ve nihayetinde eklem iç yapılarının tahribatına neden olabilir. Bu nedenle çene ekleminde şiddetli ağrılar oluşabilir. Çenelerin hareketi sırasında eklem içinden sesler gelmesi de tanıyı belirlemede yardımcı bir bulgu olarak belirlenebilir.


BOTOX TEDAVİSİYLE ÇENE EKLEM RAHATSIZLIĞI ÖNLENEBİLİR


Ağız ölçüsü alınarak oluşturulan ve dişlerin birbirine değmesini engelleyen gece plağının basit bir metot olması nedeniyle en yaygın tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile kalıcı sonuç alınamayan durumlarda; stres terapisi, kas gevşetici, antidepresan ilaç uygulaması, fizyoterapi gibi ek tedaviler uygulanabilir.


Bu tedavilerle kesin başarı elde edilemeyen durumlarda yanak alt kısmında bulunan çiğneme kaslarına botox yapılarak istemsizce meydana gelen kasılmaların yok edilebilir. İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniklerinde; diş sıkma problemi olan, yüz bölgesinde ağrı bulunan ve ağzını açmada sorun yaşayan hastalara botox enjeksiyonu başarı ile uygulanmaktadır. Botox uygulanan hastaların ağrı seviyesinde belirgin düzeyde düşüş gözlemlenmektedir. Botox tedavisi kronik ağrıların 4-6 ay ertelenmesidir ancak bu süre zarfında kişiler diş sıkma alışkanlığını unutarak bu hastalığın vermiş olduğu rahatsızlıktan da kurtulabilirler.

Add Comments